2015

Okrogla miza: LJUDJE NAJDEJO REŠITVE

Konzorcij vsebinskih mrež nevladnih organizacij vabi na okroglo mizo »LJUDJE NAJDEJO REŠITVE«

Okrogla miza bo v torek, 12. maja 2015, ob 9. uri, v Maxi klubskem salonu (nakupovalna hiša Maxi market) na Trgu republike 1 v Ljubljani.

Na okrogli mizi bodo predstavljene zgodbe posameznikov, ki so jim nevladne organizacije oziroma mreže nevladnih organizacij spremenile življenje. Delovanja nevladnih organizacij se morda niti ne zavedamo, dokler njihove pomoči ne potrebujemo. Takrat lahko v naših življenjih odigrajo ključno vlogo. Svoje zgodbe bodo z vami delili uporabniki Slovenske filantropije, Mreže nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo, Sloge, Mreže za deinstitucionalizacijo, Vključen.si, Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje ter mreže MINVOS.

V okviru Mreže za deinstitucionalizacijo - MDI bo Aleksander Praprotnik na dogodku predstavil svojo zgodbo: Res si želim za-živeti!

Na okrogli mizi nas bo pozdravil tudi predstavnik Evropske komisije iz Direktorata za javno zdravje in varno hrano, gospod Filip Borkowski.

Prosimo vas, da prijave sporočite na E-naslov: sara.geiger.smole@zpms.si najkasneje do petka, 8. maja.

Veselimo se srečanja z vami, vabljeni!

Konzorcij vsebinskih mrež nevladnih organizacij

 

2015 od MDI.si (0 komentarjev)

Hendikepirani skupaj v mrežo, da se jih bolje sliši

Prispevek v Dnevniku, 7. maja 2015, ob 2. evropskem dnevu neodvisnega življenja

Beri naprej ...

2015 od MDI.si

Poslanec Bojan Krajnc kot osebni asistent

Bojan Krajnc, poslanec SMC je bil drugi po vrsti, ki se je preizkusil v vlogi osebnega asistenta. Nekaj ur je preživel pri Nini Šoštarič, ki je stara 27 let in obiskuje Višjo prometno šolo v Mariboru, smer ekonomist. Nina je tudi prostovoljka v Domu Danice Vogrinec, v enoti Tabor kamor hodi dvakrat tedensko. Sama pravi, da jo delo prostovoljke zelo veseli, ker jo izpopolnjuje. Aktivna pa je tudi na Zvezi za cerebralno paralizo Sonček.

Beri naprej ...

2015 od MDI.si

IZJAVA ZA JAVNOST

Mreža za deinstitucionalizacijo ob 5. maju, EVROPSKEM DNEVU NEODVISNEGA ŽIVLJENJA

Danes, v torek 5. maja 2015 je ob evropskem dnevu Neodvisnega življenja Mreža za deinstitucionalizacijo (MDI) na Prešernovem trgu v Ljubljani z različnimi dogodki promovirala neodvisno življenje in njegov pomen za posameznika/posameznico in družbo kot celoto.

Neodvisno življenje pomeni samo možnost živeti tako kot kdorkoli drug; imeti možnost sprejemanja odločitev o svojem življenju in možnost obvladovanja vsakodnevnih aktivnosti, imeti pravico do odgovornosti za svoja dejanja. Neodvisno življenje je pravica do avtonomnosti, je pravica in možnost zasledovanja določene usmeritve, ter hkrati svoboda do zmotnih odločitev in učenja iz lastnih napak. Je predvsem pravica in hkrati tudi odgovornost, da posameznik izbira, upravlja in obvladuje svoj način življenja.

19. člen Konvencije o pravicah invalidov govori ravno o tem; o pravici do neodvisnega življenja v skupnosti za vse, s pomočjo storitev v skupnosti.

Deinstitucionalizacija in neodvisno življenje gresta z roko v roki in sta dosegljiva takrat, ko ima oseba, ki živi v instituciji možnost, da postane polnopraven državljan in prevzame nadzor nad svojim življenjem in ji niso kratene osnovne človekove pravice o svobodni izbiri kraja bivanja, načina življenja, sobivanja z družino in prijatelji in ji ni odvzeta moč odločanja.

Z MDI, v katero se združujejo organizacije s področja socialnega varstva, ki izvajajo storitve v skupnosti ali so jim storitve v skupnosti ena glavnih usmeritev, interesov in ciljev, želimo prispevati k ustvarjanju družbenega okolja, ki bo omogočalo in podpiralo neodvisno življenje vsakemu.

V MDI si prizadevamo postati enakovreden sogovornik v procesu oblikovanja politik, ukrepov in sistemskih rešitev na področju deinstitucionalizacije in hkrati odpirati nove možnosti za razvoj storitev v skupnosti.

Ravno različnost organizacij, naših uporabnikov in izkušenj bo vodila do oblikovanja kakovostnih storitev v skupnosti, ki bodo zadovoljevale potrebe najširšega kroga uporabnikov (tako senzorno, gibalno in intelektualno oviranih kot tudi uporabnikov s težavami v duševnem zdravju).

V osemmesečnem delovanju MDI smo izvedli več aktivnosti namenjenih krepitvi mreže in usposobljenosti njenih članic; predlagali dopolnitve Nacionalnega stanovanjskega programa ter pripravili osnutek Zakona o osebni asistenci, ki zakonsko ureja pravico do osebne asistence, kot eno od temeljnih pravic, ki posamezniku omogoča večjo enakopravnost in nadzor nad svojim življenjem.

Za krepitev usposobljenosti NVO pripravljamo usposabljanja iz potrebnih vsebin za izvedbo uspešne deinstitucionalizacije, v sredini junija pa bomo organizirali 2. Konferenco o DI. V okviru MDI se pripravlja tudi analiza stanja z oceno potenciala NVO za izvajanje storitev v skupnosti – storitev, ki so potrebne za izvedbo uspešne deinstitucionalizacije.

V prihodnje bomo nadaljevali s svojimi aktivnostmi, s pripravo drugih zakonodajnih iniciativ in ukrepov, ki bodo hendikepiranim posameznikom povečevala možnosti za kakovostno vključenost v vsakdanje življenje, enakost možnosti in odpravo dolgoletne diskriminacije; z aktivnostmi za NEODVISNO ŽIVLJENJE!

 

2015 od MDI.si (0 komentarjev)